OT a bit - Propane prices

Page 2 of 2  
wrote:

I believe most cars today use multi-port injection for better emissions control.
--
Jim Yanik
jyanik
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On Mon, 13 Dec 2010 13:40:05 -0600, IGot2P wrote:

I think ours was $1.85/gal around this time *last* year up here in northern MN. We'll be ordering more in about 2 weeks' time so I'm not sure what it's at right now.
It's frustrating how much the prices do fluctuate though, even in the same region - I hate playing the "gamble on when best to buy" game. About half of our house heating is electric baseboard, and prices for that are a lot more stable (and generally competitive with propane costs for the season)
cheers
Jules
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
responding to http://www.homeownershub.com/maintenance/OT-a-bit-Propane-prices-609497-.htm DA wrote:
Jules Richardson wrote:

It's a shame US EIA only tracks residential propane prices during the heating season in October-April but according to their data going back to 1990, October is always, without fail, the best time to buy. I would be curious to know what the prices are in, say, September or at any other point outside the heating season. Anyone knows? I use LPG for hot water as well and it may make sense to do one fill in late summer or in September.
------------------------------------- /\_/\ ((@v@)) NIGHT ():::() OWL VV-VV
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

A few years ago, the breakeven between electricity and propane for heat in this area was about $2/gal. Summer and fall fills were running between $1.75 and $1.85, deep winter fills were peaking around $2.40/gal, delivered on an autro fill contract.
In the last couple of years the local electricity prices have jumped up about 25%, so the breakeven is a lot higher now. There are web based calculators around that compute the actual number.
I've debated replacing my 500 gal tank that needs 3-4 refills a year with a 1000 gal tank, but the savings for my relatively low use hasn't been enough to get me to do it.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

I jes paid $2 per. It was $1.5 something last year and almost $3 a couple yrs ago. It's like gas, all over the map. I'm jes glad I don't use kerosene. EIGHT DOLLARS A GALLON!!
nb
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

You may find this Dept of Energy website interesting.
http://www.eia.doe.gov/oog/info/hopu/hopu.asp
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

In South central Iowa I contracted for $1.57, up 28 from last year. I've contracted for 20 years and have never been beaten by lower prices late in the season. YMMV.
Steve southiowa
--
There is no such thing as a silly question;
just silly people asking questions.
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On 12/14/2010 4:40 AM, Steve.IA wrote:

Steve,
I am in Farmington, IA (20 miles from IL and 3 miles from MO), how far west of me are you?
Don
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Outside Osceola, Clarke County.
Steve
--
There is no such thing as a silly question;
just silly people asking questions.
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On 12/14/2010 1:06 PM, Steve.IA wrote:

Okay, we used to always take the long way home from Des Moines and stop at the Casino back before they changed owners and name.
Don
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Many years ago I had a dorm neighbor at Central College who was from Farmington. Don't remember his name, but do where he was from! 6' red headed kid. The list things I can't remember is growing daily. Now where did I put that list?
Steve
--
There is no such thing as a silly question;
just silly people asking questions.
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On 12/15/2010 5:45 AM, Steve.IA wrote:

You must be mistaken, NO ONE from Farmington, except me, EVER went to college! :-)
Don
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
I checked what we are paying for propane for our fork lift trucks. It was 3.909 for a long time and recently went to 4.099. Thee is a classification for use on the delivery ticket. I'm not sure how that corresponds to price or to volume. We get weekly delivery.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
IGot2P wrote:

Central Florida, about $3.30/gal. I changed from Amerigas a year (maybe two years?) ago because they were charging $5.00+. Can you say "gouge"?
--

dadiOH
____________________________
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

I just got 350 gallons today from the local ag co-op. If I pay within 10 days, it will cost $1.90/gallon. This is in southern Wisconsin.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On 12/13/2010 1:40 PM, IGot2P wrote:

$2.19 here in the rural south of KC
--
Steve Barker
remove the "not" from my address to email
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On 12/14/2010 10:16 PM, Steve Barker wrote:

OK, do I have this correct? It costs me $80 to fill a 100# tank (80% full liquid). A 100# tank holds 23.6 WC (gallons water capacity) x 80% = 18.88 gallons. 18.88 gallons into $80.00 = $4.24 per gallon? I'm in east Tennessee.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

A quick search gives 4.1lbs per gallon. Pretty close, I'd say. I don't feel so bad about $15 for a 20% BBQ tank anymore. ;-) They haven't filled my 100gal tank, yet. Should be any day now.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On 12/17/2010 6:04 PM, Tony Miklos wrote:

Yep, you always take a beatin' when it's sold by the pound.
--
Steve Barker
remove the "not" from my address to email
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Site Timeline

Related Threads

    HomeOwnersHub.com is a website for homeowners and building and maintenance pros. It is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.