Kero versus propane versus natural gas for heat

I thought this was fascinating. Now, lets see if we can figure out if propane is cheaper at 2.00 for a 16 ounce (one pound) bottle. Versus 3.00 or so a galon for kerosene.
I'm on "therm billing" and a quick call revealed that a therm is 100,000 BTU. So, looking at a typical bill, it cost me $68 to get 13 therms delivered. Or about $5.25 a therm.
In terms of propane in 16 ounce bottles, it would take about 5 bottles, or about $10.00 produce a therm.
It would take about 3/4 galon of kerosene to produce a therm, which would be about $2.00.
In refillable propane bottles (twenty pounders) I havn't priced them lately. But with the other fellow's figures, $14 for 20 pounds is about .75 a pound. Needing 5# propane per therm, would be about $3.75 per therm.
When the electric is out, and the furnace is dead, it's well worth ten bucks a therm. And kerosene is cheaper, but I have to drive to the store to get it.
Christopher A. Young
----- Original Message -----
Newsgroups: alt.energy.homepower,alt.energy.renewable,sci.energy,misc.survivalism Sent: Wednesday, October 26, 2005 4:06 PM Subject: Re: kerosene or propane heat?
"Is it cheaper to use kerosene or propane for heating , when kerosene is about $2.50/gallon and propane about $14/20 lbs?"
A quick Google gives about 135,000 btu/Gal for Kero and 21,600 btu/# or 91,000 btu/gal for Propane. I will leave the rest of the math to you.
Vaughn
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
You still need to figure in the cost of going to the store, unless you are going anyway, correct?
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

HomeOwnersHub.com is a website for homeowners and building and maintenance pros. It is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.