How to calculate cost per effective pool chlorine liquid vs powder

Page 2 of 2  

On 4/30/2012 12:43 PM, Dakar F. wrote:

Because they aren't shocking with the chlorine, they're shocking with potassium monopersulfate.
If anything the real issue is that they should be selling 100% potassium monopersulfate (which is available) and be letting the buyer shock with potassium monopersulfate and chlorinate with chlorine.
They've created a product that does two things 1) chlorinate and 2) shock, and they can charge a premium price for it.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
On Tue, 01 May 2012 09:13:00 -0700, sms88 wrote:

As I said to trader4, this makes sense.
But ... there is another datapoint.
Datapoint 1: At Costco/Walmart/Lowes, the AquaChem 4-in-1 shock doesn't state the available chlorine. Rationale: It has been proposed that's because it also contains sanitizers that have no component of chlorine - so listing the number would under represent the sanitizing capability.
This may be true ... but there is that pesky second datapoint.
Datapoint 2: At Home Depot, the PoolTime 1-in-1 shock also doesn't state the available chlorine! And, in this case, there are no complications with any other non-inert ingredient.
Then add the third datapoint:
Datapoint 3: AquaChem and PoolTime are the same company!
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
Here is the summary (without taking into account available chlorine)
1.    Household bleach Costco = $9/182 fl oz x 3 bottles, nominal 6% = $2.11/gallon Safeway = $3.89/1.42 gallons, nominal 6% = $2.74/gallon
2. Pool bleach Hasa = $21.44/8 gallons = $2.68/gallon Hasa = $11.72/case (where a case is 4 gallons) minimum 36 cases delivered , 12% = $2.93/gallon Home Depot = $6.86/2 gallons, nominal 12% = $3.43/gallon Lowes = $6.90/2 gallons, nominal 12% = $3.45/gallon Hasa = $18.40/4 gallons = $4.60/gallon Leslie = $10.49/2 gallons, nominal 12% = $5.25/gallon
3. Dichlor Costco = $55/24 one-pound packets, see note A = $2.29/pound Leslies = $122/40 pounds, 55% available Cl = $3.05/pound Lowes = $70/22.5 pounds, 99% dichlor, 56% available Cl = $3.11/pound Home Depot = $80/22.5 pounds, 99% dichlor, 56% available Cl, See Note B 3.56/pound
4. Trichlor Home Depot = $75/37.5 pounds, 99% trichlor, 90% available Cl = $2.00/pound Costco = $84.79/40 pounds, 94.05% trichlor, 84.65% available Cl $2.12/pound Lowes $75/35 pounds, 95% trichlor, 85% available Cl = $2.14/pound Leslies = $80/35 pounds, 90% available Cl = $2.29/pound
5. Calcium hypochlorite Leslies = $107.19/25 pounds, 73% available Cl = $4.29/pound
And here's the summary taking into account available chlorine! 1. Household bleach Costco = $9/546oz * 128oz/gal * 1gal/9.0pounds * 100pounds/5.7pounds $4.11/pound of available Cl Safeway = $3.89/1.42 gallons * 1gal/9.0pounds * 100pounds/5.7pounds $5.34/pound of available Cl
2. Pool bleach Hasa $21.44/8 gallons x 1 gallon/9.7 pounds x 100/10.8 = $2.56/pound of available chlorine (see note C) Hasa = $11.72/case * 1 case/4 g * 1gal/9.7 pounds * 100pounds/10.8 pounds $2.80/pound of available Cl
2. Home Depot = $6.86/2 gallons * 1gal/9.7 pounds * 100pounds/10.8 pounds $3.27/pound of available Cl Lowes = $6.90/2 gallons * 1gal/9.7 pounds * 100pounds/10.8 pounds $3.29/pound of available Cl Hasa = $18.40/4 gallons x 1 gallon/9.7 pounds x 100/10.8 = $4.39/pound of available chlorine (see note C) Leslie = $10.49/2 gallons * 1gal/9.7 pounds * 100pounds/10.8 pounds $5.01/pound of available Cl
3. Dichlor Leslies = $122/40 pounds * 100/55 pounds = $5.55/pound of available Cl Lowes = $70/22.5 pounds * 100/56 pounds = $5.56/pound of available Cl Home Depot = $80/22.5 pounds * 100/56 pounds = $6.35/pound of available Cl Costco = $55/24 pounds * 100/36 = $6.37/pound of available Cl
4. Trichlor Home Depot = $75/37.5 pounds * 100/90 pounds = $2.22/pound of available Cl Costco = 84.79/40 pounds * 100/84.65 pounds = $2.50/pound of available Cl Lowes $75/35 pounds * 100/85 pounds = $2.52/pound of available Cl[/b] Leslies = $80/35 pounds * 100/90 pounds = $2.54/pound of available Cl
5. Calcium hypochlorite Leslies = $107.19/25 pounds * 100/73 pounds = $5.87/pound of available Cl Note: While I was there, I researched the comparison prices of the following:
6. Muriatic Acid: Leslies = $14/2 gallons of 29% HCl = $3.50/gallon of 14.5% equivalent Lowes = $10/2 gallons of 14.5% HCl = $5.00/gallon of 14.5% equivalent Home Depot = $11/2 gallons of 14.5% HCl = $5.50/gallon of 14.5% equivalent
7. Cyanuric acid: Home Depot = $20/5 pounds = $4/pound Leslies = $24/4 pounds = $6/pound
8. Soda ash: Leslies = $66/50 pounds = $1.32/pound Home Depot = $8/6 pounds = $1.33/pound
9. Calcium Chloride: Leslies Hardness Plus (unlabeled but store said it's Calcium Chloride) $45/25 pounds = $1.80/pound Home Depot = $11/5 pounds = $2.20 pound
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Related Threads

    HomeOwnersHub.com is a website for homeowners and building and maintenance pros. It is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.